Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Konkurs prac własnych im. Marka Rabijasza

Głosowanie zamknięte
Aby zagłosować kliknij w serce

Bezdotykowy termometr

Autor: Wojciech Krzyszkowski

Urządzenie ma za zadanie pomóc w detekcji potencjalnego zakażenia SARS-CoV-2 poprzez bezpieczny pomiar temperatury ciała u osoby np. wchodzącej do miejsca użyteczności publicznej jak szkoła czy sklep. Aby pomiar mógł być bezpieczny oraz umożliwiał szybki pomiar musi być bezdotykowy, co oferuje to urządzenie. Problemem w przypadku bezdotykowego pomiaru temperatury jest fakt, iż większość termometrów oferuje pomiar temperatury tylko w jednym punkcie (czujniki PIR). Moje urządzenie oferuje pomiar temperatury w 16 obszarach, tworzących matrycę 4x4. Ważnym czynnikiem jest cena. Obecnie systemy oferujące taki pomiar temperatury są bardzo drogie (cena to nawet 20.000 zł), a moje urządzenie jest dużo tańsze (koszt wykonania to około 450zł).

90

Dozymetr DBR-1

Autor: Dawid Bussu-Rajzer

Dozymetr DBR-1 – jest przenośnym dozymetrem z funkcją alarmowania przekroczenia bezpiecznej dawki promieniowania jonizującego, zaprojektowanym i skonstruowanym przeze mnie. Dozymetr służy do wyznaczania pochłoniętej dawki promieniowania na podstawie zliczonych cząstek alfa, beta i gamma. Jeżeli znajdziemy się w strefie, w której zostanie przekroczona bezpieczna dawka promieniowania, to zostaniemy o tym natychmiast poinformowani w postaci głośnego alarmu. Moim głównym celem projektu było zaprojektowanie jak najtańszego dozymetru, aby każdego było stać na zakup takiego urządzenia, i ten cel zrealizowałem, koszt projektu wyniósł ok. 25zł.

43

Laser CNC

Autor: Łukasz Droździk

Jako tegoroczną pracę konkursową mam przyjemność zaprezentować LaserCnc grawer kodów kreskowych na owocach/ warzywach i innych produktach. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia możemy znakować produkty (zamiast tradycyjnych naklejek z kodem kreskowym) bez użycia papieru , kleju, folii czyli zdrowiej i w przyjaźniej dla środowiska naturalnego.
Prezentowanie urządzenie pozwala także na grawerowanie materiałów promocyjnych/ reklamowych dla firm (np. logo firmy na podstawkach pod kawę/ herbatę, logo firmy na ozdobach choinkowych …), oczywiście zastosowań może być bardzo wiele.
Urządzenie zostało zaprojektowane oraz wydrukowane przeze mnie w technologii druku 3D, ponadto większość (ok. 70%) komponentów wykorzystanych do budowy pochodzi z recyklingu a dokładnie ze starych uszkodzonych urządzeń elektronicznych jak skanerów czy drukarek atramentowych.

8

Frezarka

Autor: Łukasz Droździk

Chciałbym zaprezentować Państwu frezarkę którą wykonałem wg. Projektu Dremel Cnc. Maszyna pozwalająca na wycinanie oraz grawerowanie wcześniej zaprojektowanych elementów w materiałach takich jak drewno, sklejka oraz pcb. Urządzenie jest idealne do wykonywania np. płytek pcb w szkołach ponieważ pozwala znacząco ograniczyć koszty przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania.
Maszyna została wykonana w technologii druku 3D, co pozwoliło znacznie zredukować koszty wykonania.

3

Automatyczne wykrywanie maski

Autor: Jakub Krzysik

Mój projekt to automatyczne wykrywanie maski, powstał aby zapobiegać zdejmowaniu maseczek w miejscach publicznych wykrywa również czy maseczka jest noszona prawidłowo. Projekt wykorzystuje pythona oraz bibliotekę opencv.

28

Masdom zgrzewarka

Autorzy: Dawid Maślanka i Dominik Czupidło

Wszechstronna i w pełni regulowana zgrzewarka do ogniw litowo-jonowych. Urządzenie bardzo pomocne przy tworzeniu mobilnych (i nie tylko) projektów DIY. Projekt z myślą o niewielkim budżecie a wielkich możliwościach. Już po około 100 wykonanych zgrzewach, cena za komponenty naszej zgrzewarki jest niższa od zlecenia wykonania połączeń w zewnętrznej firmie.

6

Elektryczny go-kart

Autor: Dawid Maślanka

Lekki i z przystępną ilością mocy gokart elektryczny w przyjemny sposób bawi i prezentuje możliwości pojazdów elektrycznych. Dzięki zastosowanym komponentom i sprytnej konstrukcji, można z łatwością modyfikować, zmieniać i ulepszać poszczególne elementy (akumulator, silnik, opony). Pojazd można przystosować na wiele sposobów w zależności od potrzeb kierowcy.

67

Relaksujący stolik kawowy

Autor: Łukasz Droździk

Chciałbym zaprezentować Państwu projekt o tajemniczej nazwie „Relaksacyjny stolik kawowy z animacjami”. Jest to urządzenie pozwalające na rysowanie obrazów w piasku za pomocą metalowej kulki poruszającej się w układzie kartezjańskim. Sterowanie odbywa się za pomocą programu komputerowego - odpowiednie komendy przekładają się na ruch sterujący magnesową kulką.
Stolik został zbudowany w oparciu o elementy pochodzące z recyklingu (silniki, paski oraz elementy mocujące zostały wyciągnięte z starych uszkodzonych skanerów oraz drukarek atramentowych).
Zapraszam do oddania głosu na mój projekt.

78

Inteligentna szklarnia

Autor: Dominik Czupidło

Inteligentna szklarnia służąca do hodowli warzyw przez cały rok. Pozwoliła mi ona cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi rzodkiewkami pod koniec lutego.
W wyniku prac nad tymi projektami dowiedziałem się o wielu ciekawostkach ze świata roślin.
Przykładowo kolor światła wpływa na to, jak rozwinie się nasionko. Światło bardziej czerwone spowoduje, że roślina skupi się nad tym, żeby zakwitnąć. Z kolei większe natężenie światła niebieskiego motywuje roślinę do wytworzenia owoców / bulw.

19